IS 230FM/2NO.5-10E-S12
IS 230FM/2NO.5-10E-S12 - Inductive switch
| Series: | 230 |
| Typ. operating range limit Sn: | 10 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 8.1 mm |
| Special version: | Reduction factor 1 |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 10 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 15 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Residual current, max.: | 0.1 mA |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching frequency: | 50 Hz |
| Readiness delay: | 50 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Stainless steel |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M30 x 1.5 mm |
| Dimension (Ø x L): | 30 mm x 63.5 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Housing material: | Stainless steel, V2A |
| Sensing face material: | Stainless steel, AISI 303 |
| Net weight: | 133 g |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting thread |
| Standard measuring plate: | 30 x 30 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |