50127426
PRK49C.UCD1/TS-TB
PRK49C.UCD1/TS-TB - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 49C |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Application: | Detection of bottle container, Detection of transparent films |
| Operating range: | 0.1 ... 16 m, With reflector TK(S) 100x100 |
| Operating range limit: | 0.1 ... 20 m, With reflector TK(S) 100x100 |
| Light source: | LED, Red |
| Light spot size [at sensor distance]: | 130 mm [6,000 mm] |
| Protective circuit: | Transient protection, Interference blanking |
| Supply voltage UB: | 20 ... 250 V, AC/DC |
| Power consumption (with AC): | 1.5 V·A |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Relay, NC |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching frequency: | 25 Hz |
| Response time: | 20 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Terminal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 31 mm x 104 mm x 55.5 mm |
| Housing material: | Plastic, PC |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 150 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting, Via optional mounting device |
| Operational controls: | Teach button, 270° potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365080 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.17 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |