50121294
CRT 448.S3/444-M12
CRT 448.S3/444-M12 - Color sensor
| Series: | 448 |
| Application: | Detection of three colors |
| Special version: | Synchronization input |
| Operating range: | 0.012 ... 0.032 m |
| Light source: | LED, White |
| Light spot size [at sensor distance]: | 4 mm |
| Light spot orientation: | Round |
| Type of light spot geometry: | Round |
| Supply voltage UB: | 12 ... 28 V, DC |
| Number of teach inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 3 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 17 mm x 50 mm x 50 mm |
| Housing material: | Plastic, ABS |
| Net weight: | 40 g |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270907 |
| eCl@ss 9.0: | 27270907 |
| ETIM 5.0: | EC001817 |
| ETIM 6.0: | EC001817 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.05 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |