50119714
PRK 46B/7D,5000
PRK 46B/7D,5000 - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
Grenzreichweite: 0,5 ... 18 m; Lichtquelle: LED, rot; Versorgungsspannung: 24 V, DC, -10 ... 10 %; Digitale Schaltausgänge: 1 St.; Schaltausgang 1: Relais, Schließer, dunkelschaltend; Schaltfrequenz: 20 Hz; Anschluss: Leitung, 5.000 mm, 4 -adrig; Bauform Gehäuse: kubisch; Abmessungen: 18,5 mm x 76,9 mm x 43,4 mm; Werkstoff Gehäuse: Kunststoff; Umgebungstemperatur Betrieb: -30 ... 10 °C; Schutzart: IP 67, IP 69K
| Series: | 46B |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Operating range: | 0.05 ... 15 m |
| Operating range limit: | 0.5 ... 18 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -10 ... 10 % |
| Open-circuit current: | 0 ... 30 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching frequency: | 20 Hz |
| Response time: | 25 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 5,000 mm |
| Number of conductors: | 4 -wire |
| Dimension (W x H x L): | 18.5 mm x 76.9 mm x 43.4 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-ABS |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 50 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 10 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.20 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |