GS 754B/C4-98-S12
GS 754B/C4-98-S12 - Forked photoelectric sensor
| Series: | 754 |
| Special version: | Teach input |
| Measurement field length: | 25 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| System resolution: | a: 0.1 mm (mode 1 ... 5), b: 0.014 mm (Mode 7) |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Type: | Analog output |
| Type: | Current |
| Function: | Switching output/switching state, Teach input |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Mouth width: | 98 mm |
| Mouth depth: | 42 mm |
| Dimension (W x H x L): | 20.4 mm x 157 mm x 91 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 290 g |
| Type of configuration: | Software |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 60 °C |