IS 244PP/44-20E-TB.4
IS 244PP/44-20E-TB.4 - Inductive switch
| Series: | 244 |
| Typ. operating range limit Sn: | 20 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 16.2 mm |
| Special version: | Antivalent |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 20 mA |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 10 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 5 % |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Residual current, max.: | 0.5 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | NO contact – Antivalent |
| Switching principle: | NC contact – Antivalent |
| Switching frequency: | 150 Hz |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 40 mm x 40 mm x 118 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Standard measuring plate: | 60 x 60 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 85 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 85 °C |