50114206
IS 240PP/22-8N0-S8.4
IS 240PP/22-8N0-S8.4 - Inductive switch
| Series: | 240 |
| Typ. operating range limit Sn: | 8 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 6.4 mm |
| Special version: | Antivalent |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Inductive protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 20 mA |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 10 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 5 % |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 250 mA |
| Residual current, max.: | 0.01 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | NO contact – Antivalent |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | NC contact – Antivalent |
| Switching frequency: | 1,400 Hz |
| Readiness delay: | 300 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M8 |
| Type: | Male |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 12 mm x 40 mm x 26 mm |
| Type of installation: | Non-embedded |
| Housing material: | Plastic, PA 66 |
| Sensing face material: | Plastic, Polyamide (PA 66) |
| Net weight: | 20 g |
| Housing color: | Red, RAL 3000, Black |
| Type of fastening: | Through-hole mounting, Fastening on back |
| Standard measuring plate: | 12 x 12 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4 |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Aluminum: | 0.4 |
| Stainless steel: | 0.8 |
| Copper: | 0.45 |
| Brass: | 0.55 |
| Fe360 steel: | 1 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270101 |
| eCl@ss 9.0: | 27270101 |
| ETIM 5.0: | EC002714 |
| ETIM 6.0: | EC002714 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Indonesien |
| EAN: | |
| Weight: | 0.02 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |