50113740
AMS 384i 300 H
AMS 384i 300 H - Optical distance sensor
| Series: | AMS 300i |
| Application: | Positioning of skillet systems and side-tracking skates, Collision protection of cranes / gantry cranes, Positioning of electroplating plants, Positioning of high-bay storage devices |
| Functions: | Heating |
| MTTF: | 31 years |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Measurement range: | 200 ... 300,000 mm |
| Accuracy: | 5 mm |
| Reproducibility (3 sigma): | 3 mm |
| Max. traverse rate: | 10 m/s |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Type: | Interbus-S |
| Transmission speed: | 2 Mbit/s |
| Number of connections: | 4 Piece(s) |
| Function: | BUS IN, Data interface |
| Type of connection: | Connector |
| Designation on device: | BUS IN |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | B-coded |
| Function: | BUS OUT, Data interface |
| Type of connection: | Connector |
| Designation on device: | BUS OUT |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | B-coded |
| Function: | PWR / SW IN / OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Designation on device: | PWR |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Service interface |
| Type of connection: | Connector |
| Designation on device: | SERVICE |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 84 mm x 166.5 mm x 159 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc/aluminum |
| Net weight: | 2,450 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Type of display: | LC Display, LED |
| Operational controls: | Membrane keyboard |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 90 % |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 2.96 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |