KRTM 20M/C-20-6526-S12
KRTM 20M/C-20-6526-S12 - Contrast sensor
On Request. Please send us an email to inquire the price and avaliability.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Description
Technical parameters
Series: 20
Special version: Autocollimation, Time function
Operating range: 0.018 ... 0.022 m
Light source: LED, RGB
Light spot size [at sensor distance]: 1.2 mm x 4 mm
Light spot orientation: Vertical
Type of light spot geometry: Rectangular
Light beam exit: On face
Supply voltage UB: 12 ... 30 V, DC
Number of teach inputs: 1 Piece(s)
Teach process: Static 2-point
Number of analog outputs: 1 Piece(s)
Number of digital switching outputs: 1 Piece(s)
Type: Analog output
Type: Current
Switching element: Transistor, PNP
Switching principle: Light/dark reversible
Switching frequency: 50,000 Hz
Type of connection: Connector
Thread size: M12
Material: Stainless steel
No. of pins: 5 -pin
Design: Cubic
Dimension (W x H x L): 30 mm x 80 mm x 53 mm
Housing material: Metal, Zinc
Net weight: 300 g
Operational controls: Membrane keyboard
Ambient temperature, operation: -25 ... 60 °C