50113267
RKR 3B/22D.01,200-S8
RKR 3B/22D.01,200-S8 - Unpolarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 3B |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Application: | Detection of high-gloss or polished surfaces |
| Operating range: | 0.02 ... 4 m |
| Operating range limit: | 0.02 ... 5 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 14 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | Dark switching (PNP)/light switching (NPN) |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | Light switching (PNP)/dark switching (NPN) |
| Switching frequency: | 1,500 Hz |
| Response time: | 0.33 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Thread size: | M8 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 11 mm x 32 mm x 17 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-ABS |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 20 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.02 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |