50113210
IS 255MP/2NO-1E5
IS 255MP/2NO-1E5 - Inductive switch
| Series: | 255 |
| Typ. operating range limit Sn: | 1.5 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 1.2 mm |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Inductive protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 10 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 2 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 10 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Residual current, max.: | 0.1 mA |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching frequency: | 3,000 Hz |
| Readiness delay: | 10 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PUR |
| Cable color: | Gray |
| Number of conductors: | 3 -wire |
| Wire cross section: | 0.055 mm² |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 5 mm x 5 mm x 25 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Housing material: | Metal, Chromed brass |
| Sensing face material: | Plastic, Polyester |
| Net weight: | 6.5 g |
| Housing color: | Red, RAL 3000, Silver |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Standard measuring plate: | 5 x 5 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4 |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Aluminum: | 0.6 |
| Stainless steel: | 0.85 |
| Copper: | 0.6 |
| Brass: | 0.7 |
| Fe360 steel: | 1 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270101 |
| eCl@ss 9.0: | 27270101 |
| ETIM 5.0: | EC002714 |
| ETIM 6.0: | EC002714 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | China |
| EAN: | |
| Weight: | 0.03 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |