50112133
LSER 2/42D
LSER 2/42D - Throughbeam photoelectric sensor receiver
| Series: | 2 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Receiver |
| Application: | Detection of small parts |
| Protective circuit: | Overvoltage protection, Polarity reversal protection, Short circuit protected, Transient protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 20 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching frequency: | 385 Hz |
| Response time: | 1.3 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Number of conductors: | 4 -wire |
| Dimension (W x H x L): | 8 mm x 23.1 mm x 12 mm |
| Housing material: | Plastic, TPE |
| Lens cover material: | Plastic/PC |
| Net weight: | 50 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | cUR us |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | USA |
| EAN: | |
| Weight: | 0.04 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |