50111321
KRTL 3B/6.3111-S8
KRTL 3B/6.3111-S8 - Contrast sensor
| Series: | 3B |
| Special version: | Teach input, Time function |
| Operating range: | 0.04 ... 0.08 m |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 1, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 0.5 mm x 1 mm |
| Light spot orientation: | Vertical |
| Type of light spot geometry: | Oval |
| Light beam exit: | Front |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of teach inputs: | 1 Piece(s) |
| Teach process: | Static 2-point |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light switching (PNP)/dark switching (NPN) |
| Switching frequency: | 4,000 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M8 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 11 mm x 32 mm x 17 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-ABS |
| Net weight: | 10 g |
| Operational controls: | Teach button |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270906 |
| eCl@ss 9.0: | 27270906 |
| ETIM 5.0: | EC001820 |
| ETIM 6.0: | EC001820 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.02 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |