50111169
ODSL 9/D26-100-S12
ODSL 9/D26-100-S12 - Optical distance sensor
Tastsystem: gegen Objekt; Lichtquelle: Laser, rot; Lichtfleckgröße: 1 mm; Messbereich: 50 ... 100 mm; Geometrische Auflösung: 0,01 mm; Messgenauigkeit: 0,5 %; Versorgungsspannung: 10 ... 30 V, DC; Digitale Schaltausgänge: 1 St.; Schnittstelle: RS 232; Anschluss: Rundstecker, M12, 5 -polig; Abmessungen: 21 mm x 50 mm x 50 mm; Bedienelemente: PC-Software, LC-Display, Bedientasten
| Series: | 9 |
| Type of scanning system: | Against object |
| Order guide: | Attention! Article in the discontinuation phase. If spare parts are required, please note the necessary connection cable. |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 1 mm |
| Measurement range: | 50 ... 100 mm |
| Resolution: | 0.01 mm |
| Accuracy: | 0.5 % |
| Reference value, accuracy: | Measurement distance |
| Repeatability: | 0.25 % |
| Reference value repeatability: | Measurement distance |
| Measurement time: | 2 ms |
| Referencing: | No |
| Black/white behavior: | 0.5 % |
| Optical distance measurement principle: | Triangulation |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Type: | RS 232 |
| Type of connection: | Connector, Turning, 90° |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 21 mm x 50 mm x 50 mm |
| Housing material: | Plastic, PC |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 50 g |
| Type of configuration: | Software |
| Operational controls: | PC software, Control buttons, LC Display |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Baden-Württemberg |
| EAN: | |
| Weight: | 0.14 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |