GS 04M/N-120-S8
GS 04M/N-120-S8 - Forked photoelectric sensor
On Request. Please send us an email to inquire the price and avaliability.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Description
Technical parameters
Series: 4
Principle of physics: Optical
Application: Detection of small parts
Light source: LED, Red
LED light wavelength: 640 nm
Transmitted-signal shape: Pulsed
Supply voltage UB: 10 ... 30 V, DC
Open-circuit current: 0 ... 35 mA
Number of digital switching outputs: 1 Piece(s)
Switching element: Transistor, NPN
Switching principle: Light/dark reversible
Switching frequency: 1,500 Hz
Response time: 0.33 ms
Type of connection: Connector
Thread size: M8
Material: Metal
No. of pins: 3 -pin
Mouth width: 120 mm
Mouth depth: 54 mm
Dimension (W x H x L): 10 mm x 140 mm x 93 mm
Housing material: Metal, Diecast zinc
Lens cover material: Glass
Net weight: 118 g
Number of LEDs: 1 Piece(s)
Operational controls: 270° potentiometer
Ambient temperature, operation: -10 ... 60 °C
Ambient temperature, storage: -20 ... 70 °C