50110769
GS 61/6
GS 61/6 - Forked photoelectric sensor
| Series: | 61 |
| Principle of physics: | Optical |
| Application: | Detection of non-transparent labels |
| Label width, min.: | 2 mm |
| Label gap, min.: | 2 mm |
| Medium: | Not transparent |
| Light source: | LED, Infrared |
| LED light wavelength: | 940 nm |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 30 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 100 mA |
| Switching voltage: | Low: ≤2V, high: ≥(UB-2V) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Switching signal in label gap |
| Switching frequency: | 10,000 Hz |
| Response time: | 0.05 ms |
| Readiness delay: | 300 ms |
| Conveyor speed during teach-in: | 20 m/min |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Number of conductors: | 5 -wire |
| Design: | Fork |
| Mouth width: | 3 mm |
| Mouth depth: | 41 mm |
| Dimension (W x H x L): | 11 mm x 30 mm x 60 mm |
| Housing material: | Plastic, PC |
| Lens cover material: | Plastic/PC |
| Net weight: | 70 g |
| Housing color: | Red, RAL 3000, Black, RAL 9005 |
| Type of fastening: | Through-hole mounting, Mounting thread, Via optional mounting device |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270909 |
| eCl@ss 9.0: | 27270909 |
| eCl@ss 10.0: | 27270909 |
| ETIM 5.0: | EC002720 |
| ETIM 6.0: | EC002720 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | China |
| EAN: | |
| Weight: | 0.10 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |