50110666
ROD4-36
ROD4-36 - Laser scanner
| Series: | 4 |
| Application: | Contour measurement, 3D object detection |
| Special version: | Heating, Warning output |
| Special version: | Heating, Warning output |
| Laser class: | 1, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Measurement range: | 0 ... 65,000 mm |
| Measurement range: | 0 ... 65,000 mm |
| Scanning rate: | 25 scans/s |
| Scanning rate: | 25 scans/s |
| Measurement value resolution: | 5 mm |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 20 % |
| Number of digital switching outputs: | 4 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 4 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Response time: | 40 ms |
| Type: | RS 232, RS 422 |
| Type: | RS 232, RS 422 |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Function: | Signal IN, Signal OUT, Voltage supply |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 15 -pin |
| Function: | Configuration interface |
| Function: | Configuration interface |
| Type of connection: | Sub-D |
| Type: | Female |
| Dimension (W x H x L): | 140 mm x 148 mm x 135 mm |
| Dimension (W x H x L): | 140 mm x 148 mm x 135 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum, Plastic |
| Net weight: | 2,000 g |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270913 |
| eCl@ss 9.0: | 27270913 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 6.0: | EC002550 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 3.20 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |