50109596
CRT 20B M/P-12-001-S12
CRT 20B M/P-12-001-S12 - Color sensor
| Series: | 20B |
| Application: | Detection of one color |
| Special version: | Autocollimation, Teach input |
| Operating range: | 0.0095 ... 0.0155 m |
| Light source: | LED, RGB |
| Light spot size [at sensor distance]: | 2 mm x 4 mm |
| Light spot orientation: | Vertical |
| Type of light spot geometry: | Rectangular |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of teach inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching frequency: | 6,000 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 30 mm x 80 mm x 53 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 400 g |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270907 |
| eCl@ss 9.0: | 27270907 |
| ETIM 5.0: | EC001817 |
| ETIM 6.0: | EC001817 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.35 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |