50108362
ODSL 8/C66-200-S12
ODSL 8/C66-200-S12 - Optical distance sensor
| Series: | 8 |
| Type of scanning system: | Against object |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 1 mm |
| Measurement range: | 20 ... 200 mm |
| Resolution: | 0.1 ... 0.2 mm |
| Accuracy: | 2 % |
| Reference value, accuracy: | Measurement distance |
| Repeatability: | 1 % |
| Reference value repeatability: | Measurement distance |
| Measurement time: | 2 ... 7 ms |
| Referencing: | No |
| Black/white behavior: | 1.5 % |
| Optical distance measurement principle: | Triangulation |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of analog outputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Current |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Type of connection: | Connector, Turning, 90° |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 48 mm x 38 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 70 g |
| Type of configuration: | Switch |
| Operational controls: | Rotary switch |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.09 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |