50104798
BCB 8 070
BCB 8 070 - Bar code tape
| Suitable for: | BPS 8 series bar code positioning system, BPS 300i series bar code positioning system |
| Dimension (H x L): | 47 mm x 70,000 mm |
| Grid dimension: | 30 mm |
| Mechanical properties: | Partly chemical resistant, Moisture resistant, Scratch resistant, UV resistant, Wipe resistant |
| Adhesive: | Acrylate adhesive |
| Strength of adhesive: | 0.1 mm |
| Manufacturing process: | Filmsetting |
| Chemical resistance (at 23 °C over 24 h): | Heptane, Diesel oil, White spirit |
| Curing: | 72 h |
| Processing temperature: | -40 ... 120 °C |
| Resistance: | Humidity, Salt spray fog (150 h/5 %), UV light |
| Property of base: | Free of grease, Clean, Dry, Smooth |
| Customs tariff number: | 39269097 |
| eCl@ss 8.0: | 27289290 |
| eCl@ss 9.0: | 27289290 |
| ETIM 5.0: | EC002997 |
| ETIM 6.0: | EC002997 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 1.01 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |