50083180
LSEL 318M/P-B5-S12
LSEL 318M/P-B5-S12 - Throughbeam photoelectric sensor receiver
| Series: | 318 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Receiver |
| Protective circuit: | Transient protection, Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 25 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching frequency: | 5,000 Hz |
| Response time: | 0.1 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Thread size: | M18 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 18 mm x 50 mm |
| Housing material: | Stainless steel, V2A |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 60 g |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.05 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |