KRTM 20M/V-20-0004-S12
KRTM 20M/V-20-0004-S12 - Contrast sensor
| Series: | 20 |
| Special version: | Autocollimation, Crop mark system, Time function |
| Operating range: | 0.018 ... 0.022 m |
| Light source: | LED, RGB |
| Light spot size [at sensor distance]: | 1.2 mm x 4 mm |
| Light beam exit: | On face |
| Supply voltage UB: | 12 ... 30 V, DC |
| Number of analog outputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Analog output |
| Type: | Current |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching frequency: | 16,000 Hz |
| Type: | Protocol |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 30 mm x 80 mm x 53 mm |
| Housing material: | Metal, Zinc |
| Net weight: | 300 g |
| Operational controls: | Membrane keyboard, Via service interface |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 60 °C |