50040499
RFM 62 SL 200
RFM 62 SL 200 - RFID read/write device
| Series: | RFM |
| Working frequency: | 13.56 MHz |
| Functions: | I/O, Configurable operating modes, LED indicator, Reading gate control |
| Reading/writing range, max.: | 400 mm |
| Transponder, readable: | ICodeSLI, Infineon MyD, TagIT HFI |
| Supply voltage UB: | 12 ... 30 V, DC |
| Power consumption, max.: | 2 W |
| Memory access: | Read/Write |
| Transmission speed: | 4,000 Bd |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | RS 232 |
| Function: | Process |
| Transmission speed: | 9,600 Bd |
| Data format: | Fixed |
| Start bit: | 1 |
| Data bit: | 8 data bits |
| Stop bit: | 1 stop bit |
| Parity: | None |
| Transmission protocol: | |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal OUT, Data interface, Signal IN, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable with socket connectors (10+6) |
| Cable length: | 1,000 mm |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 298 mm x 34 mm x 298 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-ABS |
| Net weight: | 1,978 g |
| Housing color: | Black |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 65 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 5 ... 90 % |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Customs tariff number: | 84719000 |
| eCl@ss 8.0: | 27280401 |
| eCl@ss 9.0: | 27280401 |
| ETIM 5.0: | EC002998 |
| ETIM 6.0: | EC002998 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 2.23 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |