50026371
GK 14/24 L
GK 14/24 L - Capacitive forked sensor
| Series: | 14 |
| Principle of physics: | Capacitive |
| Application: | Detection of non-transparent labels, Detection of transparent labels |
| Label width, min.: | 10 mm |
| Label gap, min.: | 2 mm |
| Medium: | Transparent |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 35 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Switching signal in label gap, reversible |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | Switching signal in label gap, reversible |
| Switching frequency: | 5,000 Hz |
| Response time: | 0.1 ms |
| Readiness delay: | 100 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Plug outlet: | Horizontal (parallel to belt movement) |
| Design: | Fork |
| Mouth width: | 1 mm |
| Mouth depth: | 85 mm |
| Dimension (W x H x L): | 24 mm x 36.5 mm x 110 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Net weight: | 175 g |
| Housing color: | Red, RAL 3000, Red |
| Type of fastening: | Mounting thread, Through-hole mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 3 Piece(s) |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -10 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Protection class: | III |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270102 |
| eCl@ss 9.0: | 27270102 |
| eCl@ss 10.0: | 27270102 |
| ETIM 5.0: | EC002715 |
| ETIM 6.0: | EC002715 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.17 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |