8062326
IE-RJ45SS4.003-1-IE-RJ45SS4.003/S3800
RJ45 male, straight, RJ45 male, straight, Industrial Ethernet, 100 MBit/s, 4 poles, shielded
Shielded PUR-cable for industrial applications. The cable is CMX-verified or meets the Cat5e (electrical properties of EN 50288-2-1) requirements. Materials and a constructive setup allow for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. A drag-chain application with up to 3million bending cycles is possible.
| Connector: | male, straight, RJ45 |
| Material: | PUR |
| Jacket color: | RD, similar RAL3020 |
| Allocation: | Industrial |
| Rated voltage: | 50V |
| Current load (at 40°C): | 1 A |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Temperature range (repeated): | -40°C...+80°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Grip body material: | Plastic, TPE, BK |
| Rated voltage cable: | 300 V UL rating |
| Sealing (female) material: | IEC 60603-7-5 |
| Standards: | IP20 |
| Degree of protection (mounted): | >750 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 1 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |