8061290
IE-FKFDSX8.066-2-IE-WASSX8.066/S3500
Receptacle double-ended cordset, M12 female, straight, M12 male, straight, Industrial Ethernet, 8 poles with double-ended cordset, X-coded, shielded
Shielded PUR-cable for industrial applications. The cable meets the UL-Style 20963 and the Cat7 (electrical properties according to EN50288-4-2) requirements. Materials and a constructive setup allow for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable.
| Outer diameter of jacket: | 6,40 mm |
| Material: | PUR |
| Receptacle housing material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Mounting direction: | Back wall-mounting (incl. Fixing screw) |
| Receptacle housing material, conecting-plug: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Wire colors: | WH/OG ; WH/GN ; WH/BN ; WH/BU |
| Conductor structure: | 7 x 0.16 mm |
| Bending radius (fixed): | 5 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Temperature range (repeated): | -20°C...+60°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Transmission features: | Cat7 |
| Rated voltage cable: | 30 V UL rating |
| Shielding: | Yes |
| Special features: | seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, UV resistant, hydrolysis proof, halogen free, oil resistant, high flexibility, no corrosive gases, microbes resistant, no fire propargation |
| Material Dichtung Kupplung: | Hinterwandmontage (inkl. Befestigungsmutter) |
| Montagerichtung: | IEC 61076-2-109 |
| Normen: | IP65, IP67, IP68 |
| Schutzart (montiert): | >100 Steckzyklen |
| Mechanische Lebensdauer: | 2 |
| Verschmutzungsgrad: | mit Schirmung |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |