934894111
RSM 5-RKMW 5-507/1 M
RSM 5-RKMW 5-507 - Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight B-coded translucent 5-pin M8 Snap-In connector to female angled B-coded translucent 5-pin M8 Snap-In connector, 50 V AC / 60 V DC, 3 A; PVC black cable, 5-wires, 0.25 mm²
Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight B-coded translucent 5-pin M8 Snap-In connector to female angled B-coded translucent 5-pin M8 Snap-In connector, 50 V AC / 60 V DC, 3 A; PVC black cable, 5-wires, 0.25 mm²
| brown: | white |
| brown: | white |
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Unshielded |
| Rated Voltage:: | 60 V |
| Rated Voltage (UL):: | 30 V AC/DC |
| Rated Impulse Voltage:: | 0.8 kV |
| Operating Voltage:: | 50 V AC / 60 V DC |
| Rated Current*:: | 3 A |
| Rated Current (UL)*:: | 3 A |
| Product Sub Family:: | M8 Snap-In |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Straight |
| Attachment Type:: | Snap- and Screw-Locking |
| Number of Pins:: | 5 |
| Coding:: | B |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Operating Temperature (UL):: | max. + 75 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65 (in combination with female M8 Snap-In connector); IP65, IP67 (in combination with female M8 Standard connector) |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-104 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | II acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | PA 66 GF |
| Contact Bearer Color:: | Orange |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 V-0 |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | Translucent |
| Flammability Class (Molded Body):: | UL 94 HB |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| Note:: | Do not connect or disconnect under load. |
| Cable Number:: | 507 |
| Conductor Size:: | 0.25 mm² |
| Number of Wires:: | 5 |
| Minimal Bending Radius (Fixed Inst):: | ˃ 5 x D |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 10 x D |
| Conductor material:: | Cu |
| Cable Jacket Material:: | PVC |
| Cable Jacket Color:: | black |
| Cable Diameter D:: | ø 5.0 ± 0.20 mm |
| Wire Insulation Material:: | PVC |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 1.22 ± 0.10 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 40 - + 90 °C (UL: + 80 °C) |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | - 5 - + 90 °C (UL: + 80 °C) |
| UL Cable Type:: | AWM: 2464 |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | IEC 60332-1-2 |
| Product Sub Family, Side 2:: | M8 Snap-In |
| Type of Contact / Gender, Side 2:: | Female |
| Connector Design, Side 2:: | Angled |
| Attachment Type, Side 2:: | Snap-Locking |
| Number of Pins, Side 2:: | 5 |
| Coding, Side 2:: | B |
| Contact Resistance, Side 2:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance, Side 2:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles, Side 2:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Operating Temperature (UL), Side 2:: | max. + 75 °C |
| Protection Degree / IP Rating, Side 2**:: | IP65 |
| Design Standard, Side 2:: | IEC 61076-2-104 |
| Pollution Degree, Side 2:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category, Side 2:: | II acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material, Side 2:: | CuZn |
| Contact Plating, Side 2:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material, Side 2:: | PA 66 GF |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Orange |
| Flammability Class (Contact Bearer), Side 2:: | UL 94 V-0 |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Color, Side 2:: | Translucent |
| Flammability Class (Molded Body), Side 2:: | UL 94 HB |
| UL-File:: | E315587 |
| UL:: | UL 2238; cURus |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note Derating:: | Notice derating |
| 934894109: | RSM 5-RKMW 5-507/0,3 M |
| 934894110: | RSM 5-RKMW 5-507/0,6 M |
| 934894111: | RSM 5-RKMW 5-507/1 M |
| 934894112: | RSM 5-RKMW 5-507/2 M |
| 934894113: | RSM 5-RKMW 5-507/3 M |
| 934894114: | RSM 5-RKMW 5-507/5 M |
| 934894115: | RSM 5-RKMW 5-507/10 M |
| 934894116: | RSM 5-RKMW 5-507/15 M |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | CZ |
| EAN: | |
| Weight: | 0.04 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |