934636551
RSM 8-354/5 M
RSM 8-354 - M8 Snap-In Sensor/Actuator Single-Ended Cordset: Male, straight, 8-pin, A-coded, orange body, 30 V AC/DC, 1 A; TPU black cable, 8-wires, 0.14 mm²
M8 Snap-In Sensor/Actuator Single-Ended Cordset: Male, straight, 8-pin, A-coded, orange body, 30 V AC/DC, 1 A; TPU black cable, 8-wires, 0.14 mm²
| white: | brown |
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Product Sub Family:: | M8 Snap-In |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, single ended |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Straight |
| Number of Pins:: | 8 |
| Coding:: | A |
| Shielding:: | Unshielded |
| Attachment Type:: | Snap- and Screw-Locking |
| Rated Voltage:: | 30 V |
| Rated Voltage (UL):: | 30 V AC/DC |
| Rated Impulse Voltage:: | 0.8 kV |
| Operating Voltage:: | 30 V AC/DC |
| Rated Current*:: | 1 A |
| Rated Current (UL)*:: | 1 A |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 40 °C - + 90 °C |
| Operating Temperature (UL):: | max. + 50 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65 (in combination with female M8 Snap-In connector); IP65, IP67 (in combination with female M8 Standard connector) |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-104 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | PA 66 GF |
| Contact Bearer Color:: | Black |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 V-0 |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | Orange |
| Flammability Class (Molded Body):: | UL 94 HB |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Nickel-plated |
| Cable Number:: | 354 |
| Conductor Size:: | 0.14 mm² |
| Number of Wires:: | 8 |
| Minimal Bending Radius (Fixed Inst):: | ˃ 5 x D |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 10 x D |
| Conductor material:: | Cu |
| Cable Jacket Material:: | TPU |
| Cable Jacket Color:: | black matt similarly RAL 9005 |
| Cable Diameter D:: | ø 5.0 mm |
| Wire Insulation Material:: | PP |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 0.93 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 50 °C - + 80 °C |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | - 25 °C - + 80 °C |
| Ambient Temperature (Drag Chain Inst):: | max. + 60 °C |
| UL Cable Type:: | AWM: 20549 |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | IEC 332-2, UL FT-2 |
| Cable Characteristics:: | Mainly plasticizer diffusion free; Exclusion of PVC and silicone; Good microbes and hydrolysis resistance; Coldness flexibilty |
| UL-File:: | E315587 |
| UL:: | UL 2238; cURus |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Oil Resistance:: | Good chemical and oil resistance |
| Note Derating:: | Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note:: | Do not connect or disconnect under load. |
| 934636169: | RSM 8-354/2 M |
| 934636551: | RSM 8-354/5 M |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | CZ |
| EAN: | |
| Weight: | 0.16 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |