20113
RSP 4-RKP 4-803/2 M
RSP 4-RKP 4-803 - Mini Power Double-Ended Cordset: 1 3/8" male straight to 1 3/8" female straight, 4-pin(3+PE), black body, 600 V, 25 A; TPE black cable, 10 AWG
Mini Power Double-Ended Cordset: 1 3/8" male straight to 1 3/8" female straight, 4-pin(3+PE), black body, 600 V, 25 A; TPE black cable, 10 AWG
| Product Family:: | Power Connector |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Unshielded |
| Rated Voltage (UL):: | 600 V |
| Rated Current (UL)*:: | 25 A |
| Product Sub Family:: | 1 3/8" |
| Type of Contact / Gender:: | male |
| Connector Design:: | straight |
| Attachment Type:: | Coupling Nut |
| Number of Pins:: | 4(3+PE) |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | -30 °C to +90 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP 67, IP 68 |
| Contact Base Material:: | CuSn |
| Contact Plating:: | Ni/Au |
| Contact Bearer Material:: | PVC |
| Contact Bearer Color:: | black |
| Molded Body Material:: | PVC |
| Molded Body Color:: | black |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Cable Number:: | 803 |
| Conductor Size:: | 10 AWG |
| Number of Wires:: | 4 |
| Cable Jacket Material:: | TPE |
| Cable Jacket Color:: | black |
| Cable Diameter D:: | ø 0.519" |
| Wire Insulation Material:: | PVC/NYLON |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | -30 °C to +90 ° |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | FT-4 |
| Product Sub Family, Side 2:: | 1 3/8" |
| Type of Contact / Gender, Side 2:: | female |
| Connector Design, Side 2:: | straight |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling Nut |
| Number of Pins, Side 2:: | 4(3+PE) |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | -30 °C to +90 °C |
| Protection Degree / IP Rating, Side 2**:: | IP 67, IP 68 |
| Contact Base Material, Side 2:: | CuSn |
| Contact Plating, Side 2:: | Ni/Au |
| Contact Bearer Material, Side 2:: | PVC |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | black |
| Molded Body Material, Side 2:: | PVC |
| Molded Body Color, Side 2:: | black |
| Attachment Material, Side 2:: | CuZn |
| UL-File:: | E482233 |
| UL:: | TC-ER |
| RoHS Compliant:: | Yes |
| Oil Resistance:: | Oil Res I/II |
| UV Resistance:: | Sunlight Res |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| 511000004: | RSP 4-RKP 4-803/0.5M |
| 511000005: | RSP 4-RKP 4-803/1M |
| 511000006: | RSP 4-RKP 4-803/1.5M |
| 511000007: | RSP 4-RKP 4-803/2M |
| 511000008: | RSP 4-RKP 4-803/2.5M |
| 511000009: | RSP 4-RKP 4-803/3M |
| 511000010: | RSP 4-RKP 4-803/4M |
| 511000011: | RSP 4-RKP 4-803/5M |
| 511000012: | RSP 4-RKP 4-803/6M |
| 511000013: | RSP 4-RKP 4-803/8M |
| 511000014: | RSP 4-RKP 4-803/10M |
| 511000015: | RSP 4-RKP 4-803/12M |
| 511000016: | RSP 4-RKP 4-803/14M |
| 511000017: | RSP 4-RKP 4-803/15M |
| 511000018: | RSP 4-RKP 4-803/18M |
| 511000019: | RSP 4-RKP 4-803/20M |
| 511000020: | RSP 4-RKP 4-803/22M |
| 511000937: | RSP 4-RKP 4-803/23M |
| 511000021: | RSP 4-RKP 4-803/25M |
| 511000022: | RSP 4-RKP 4-803/30M |
| 511000023: | RSP 4-RKP 4-803/35M |
| 511000024: | RSP 4-RKP 4-803/40M |
| 511000025: | RSP 4-RKP 4-803/45M |
| 511000026: | RSP 4-RKP 4-803/50M |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | MX |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |