18344
RSRK 50-877/12 M
RSRK 50-877 - 7/8" Power Double-Ended Cordset: Male straight to female straight, 5-pin, yellow body, 600 V (UL), 8 A (UL); TPE yellow cable, 16 AWG
RSRK 50-877 - 7/8" Power Double-Ended Cordset: Male straight to female straight, 5-pin, yellow body, 600 V (UL), 8 A (UL); TPE yellow cable, 16 AWG
| Product Family:: | Power |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Unshielded |
| Rated Voltage:: | 600 V |
| Rated Voltage (UL):: | 600 V |
| Rated Current*:: | 8 A |
| Rated Current (UL)*:: | 8 A |
| Product Sub Family:: | 7/8" |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Straight |
| Attachment Type:: | Coupling Nut (Externally threaded) |
| Number of Pins:: | 5 |
| Coding:: | A |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 30 °C - + 90 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65, IP67, NEMA 6P |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | Au over Ag |
| Contact Bearer Material:: | TPU |
| Contact Bearer Color:: | Yellow |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | Yellow |
| Attachment Material:: | Al |
| Cable Number:: | 877 |
| Conductor Size:: | 16 AWG (65/34) |
| Number of Wires:: | 5 |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 10 x D |
| Conductor material:: | Stranded, BC |
| Cable Jacket Material:: | TPE |
| Cable Jacket Color:: | Yellow |
| Cable Diameter D:: | Ø 9.4 mm |
| Wire Insulation Material:: | PVC-Nylon |
| Insulated Wire Diameter:: | Ø 2.5 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | -30 °C to +90°C |
| UL Cable Type:: | TC-ER (90°C Dry / 75°C Wet) 600 V |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | FT4 / IEEC 1202 |
| Cable Characteristics:: | Oil and Coolant, Vibration, UV, Abrasion, and Weld Spark resistant, Continuous Flex |
| Product Sub Family, Side 2:: | 7/8" |
| Type of Contact / Gender, Side 2:: | Female |
| Connector Design, Side 2:: | Straight |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling Nut |
| Number of Pins, Side 2:: | 5 |
| Coding, Side 2:: | A |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | -40°C to +90°C |
| Operating Temperature (UL), Side 2:: | - 30 °C - + 90 °C |
| Protection Degree / IP Rating, Side 2**:: | IP65, IP67, NEMA 6P |
| Contact Base Material, Side 2:: | CuZn |
| Contact Plating, Side 2:: | Au/Ag |
| Contact Bearer Material, Side 2:: | TPU |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | Yellow |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Color, Side 2:: | Yellow |
| Attachment Material, Side 2:: | Al |
| Attachment Plating, Side 2:: | anodized black |
| Note, Side 2:: | Do not connect or disconnect under load |
| UL-File:: | E104696 |
| UL:: | UL recognized |
| RoHS Compliant:: | Yes |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note Derating:: | Notice derating |
| 500004448: | RSRK 50-877/0.3M |
| 500003375: | RSRK 50-877/0.5M |
| 500004449: | RSRK 50-877/0.6M |
| 500003252: | RSRK 50-877/1M |
| 500003200: | RSRK 50-877/2M |
| 540003166: | RSRK 50-877/2M |
| 540003442: | RSRK 50-877/2.5M |
| 500003196: | RSRK 50-877/3M |
| 500003376: | RSRK 50-877/4M |
| 500003199: | RSRK 50-877/5M |
| 500003377: | RSRK 50-877/6M |
| 500003378: | RSRK 50-877/7M |
| 500003329: | RSRK 50-877/8M |
| 500004220: | RSRK 50-877/9M |
| 500003197: | RSRK 50-877/10M |
| 500003379: | RSRK 50-877/12M |
| 500003328: | RSRK 50-877/13M |
| 500003304: | RSRK 50-877/15M |
| 500003198: | RSRK 50-877/20M |
| 500004063: | RSRK 50-877/22M |
| 500003303: | RSRK 50-877/25M |
| 500003302: | RSRK 50-877/30M |
| 500003444: | RSRK 50-877/35M |
| 500003380: | RSRK 50-877/40M |
| 500004070: | RSRK 50-877/45M |
| 500003381: | RSRK 50-877/50M |
| 500004069: | RSRK 50-877/55M |
| 500003382: | RSRK 50-877/60M |
| 500003383: | RSRK 50-877/70M |
| 500003384: | RSRK 50-877/80M |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | MX |
| EAN: | |
| Weight: | 1.74 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |