44213068
Flash/Sounder WM 42 tne 115-230VAC GY/YE
42 tones for a diverse range of applications. 4 different flash frequencies (24 V Version). Application-specific sound output setting up to 120 dB. 3 tones can be triggered externally
| Length: | 211 mm |
| Width: | 168 mm |
| Height: | 155 mm |
| Materials: | PC/ABS |
| Dome colour: | Yellow |
| Housing colour: | Grey |
| Protection category: | IP66 |
| Connection: | Screw terminals |
| cross-sectional area minimum: | 0,25mm² / 24AWG |
| cross-sectional area maximum: | 1,50mm² / 16AWG |
| Cable entry: | Screwed cable gland |
| Cable entry minimum: | d = 8 mm |
| Cable entry maximum: | d = 12 mm |
| Tension relief: | Present (conforms to VDI) |
| Type of fixing: | Wall mounting |
| Working temperature minimum: | -25°C |
| Working temperature maximum: | +75°C |
| Weight with packaging: | 2350 g |
| Product weight: | 2200 g |
| Operating voltage: | 115-230V |
| Operating voltage type: | AC |
| Operating voltage frequency: | 50Hz at 230V 60Hz at 115V |
| Operating voltage tolerance: | +/- 10% |
| Rated operational voltage: | 230 VAC |
| Rated operational current: | 80 mA |
| Protection class: | Protection class 2 |
| Pollution degree: | 3 |
| Overvoltage category: | II |
| Isolation voltage: | Ui = 250V; Uimp = 2.500V |
| Light source: | Xenon |
| Light colour: | Yellow |
| Optical signal image: | Flash |
| Flash frequency: | 2 Hz |
| Flash output: | 3.5 J |
| Blink frequency (Hz): | 2 Hz |
| Service life optical: | 50,000 h maximum |
| Volume/dB(max) at 1m distance: | 120,0 dB (A) |
| Acoustic signal image: | Multi-tone |
| Number of tones: | 42 tone |
| Acoustic service life: | 5,000 h minimum |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |