43901055
Flash/Sounder WM 32 tne 9-60VDC RD/RD
32 tones for a diverse range of applications. Application-specific sound output setting up to 105 dB. 2 tones can be triggered externally. Optical and acoustic signal can be separately triggered for two-stage, signalling
| Length: | 138 mm |
| Width: | 136 mm |
| Height: | 119 mm |
| Materials: | ABS PC |
| Dome colour: | Red |
| Housing colour: | Red |
| Protection category: | IP66 |
| Connection: | Screw terminals |
| cross-sectional area minimum: | 0,25mm² / 24AWG |
| cross-sectional area maximum: | 1,50mm² / 16AWG |
| Cable entry: | Screwed cable gland |
| Cable entry minimum: | d = 8 mm |
| Cable entry maximum: | d = 12 mm |
| Tension relief: | Present (conforms to VDI) |
| Type of fixing: | Wall mounting |
| Working temperature minimum: | -25°C |
| Working temperature maximum: | +70°C |
| Weight with packaging: | 487 g |
| Product weight: | 430 g |
| Operating voltage: | 9-60V |
| Operating voltage type: | DC |
| Operating voltage tolerance: | +/- 0% |
| Rated operational voltage: | 24 VDC |
| Rated operational current: | 230 mA |
| Protection class: | Protection class 2 |
| Pollution degree: | 3 |
| Light source: | Xenon |
| Light colour: | Red |
| Optical signal image: | Flash |
| Flash frequency: | 1 Hz |
| Flash output: | 2 J |
| Service life optical: | 50,000 h maximum |
| Volume/dB(max) at 1m distance: | 105,0 dB (A) |
| Acoustic signal image: | Multi-tone |
| Number of tones: | 32 tone |
| Acoustic service life: | 5,000 h minimum |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |