28030055
LED Perm. Beacon BM 12-50VDC YE
Life duration up to 50,000 hrs. Adaptor for tube mounting (accessory). High impact resistance to 20 Joules. DC multi-voltage version
| Height: | 218 mm |
| Diameter: | 142 mm |
| Materials: | PC PC/ABS |
| Dome colour: | Yellow |
| Housing colour: | Black |
| Protection category: | IP65 |
| Connection: | Screw terminals |
| cross-sectional area maximum: | 2,50mm² / 14AWG |
| Cable entry: | Rubber pinch |
| Cable entry minimum: | d = 5 mm |
| Cable entry maximum: | d = 7 mm |
| Type of fixing: | Base mounting |
| Working temperature minimum: | -30°C |
| Working temperature maximum: | +50°C |
| Weight with packaging: | 636 g |
| Product weight: | 541 g |
| Operating voltage: | 12-50V |
| Operating voltage type: | DC |
| Operating voltage tolerance: | +/- 0% |
| Rated operational voltage: | 24 VDC |
| Rated operational current: | 500 mA |
| Rated inrush current: | 2.000 mA |
| Protection class: | Protection class 2 |
| Pollution degree: | 3 |
| Light source: | LED |
| Light colour: | Yellow |
| Optical signal image: | Permanent |
| Service life optical: | 50,000 h maximum |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |