300794
V1-W-BK2M-PUR-O6
Female connector
Single-ended female cordset, M12, PUR cable, 4-pin, for rolling stockfa
| Number of pins: | 4 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | right angle |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | cable end |
| Operating voltage: | max. 250 V |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Standard conformity: Standards: | IEC 61076-2-101:2008 |
| Standard conformity: Flammability: | NFPA 130 |
| Approvals: | Fire protection on railway vehicles, cat. Ia, Ib, II acc. BS 6853, GM/RT 2130, cat. A1, A2, B acc. NF F16-101 hazard level HL1-HL3 EN 45545, LR1-LR4 acc. UNI CEI 11170 level of protection 1-4 acc. DIN 5510 |
| Ambient temperature: | Body -40 ... 90 °C (-40 ... 194 °F) Cable: -50 ... 120 °C (-58 ... 248 °F) |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | RADOX EM 104 |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Material: Core insolation: | RADOX TI 301 |
| Cable: | extra-fine wire, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅ 4.5 mm ± 0.2 mm |
| Material: Bending radius: | > 4 x cable diameter, moveable > 3 x cable diameter, fixed |
| Material: Color: | black |
| Material: Number of cores: | 4 |
| Material: Core cross-section: | 0.5 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 19 x 0.18 mm ∅ |
| Material: Length: | 2 m |
| Flammability: Contact carrier: | 94 HB |
| Flammability: Housing: | 94 V-2 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | HU |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |