296364
NBB15-U1-A0-T
Inductive sensor
Series: VariKont ®, Housing material: PA/metal with epoxy powder coating, Output type: 4-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: screw terminals, Degree of protection: IP68 / IP69Kfa
| Rated operating distance: | 15 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 12.15 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.33 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.74 |
| Reduction factor rBrass: | 0.41 |
| Output type: | 4-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 560 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1230 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Connection type: | screw terminals |
| Core cross-section: | max. 2.5 mm2 |
| Housing material: | PA/metal with epoxy powder coating |
| Sensing face: | PA |
| Degree of protection: | IP68 / IP69K |
| Mass: | 225 g |
| Note: | Tightening torque: 1.8 Nm (housing) Tightening torque: 1.0 Nm (Screw terminal) |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | VN |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |