239999-100016
V1-W-1,5M-PVC
Female connector
Female cordset, M12, 4-pin, PVC cablefa
| Number of pins: | 4 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | right angle |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | cable end |
| Operating voltage: | max. 250 V AC/DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Standard conformity: Standards: | IEC 61076-2-101:2008 |
| Ambient temperature: | Body: -40 ... 90 °C (-40 ... 194 °F) cable, fixed: -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) cable, flexing: -5 ... 70 °C (23 ... 158 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 / IP68 / IP69k |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | PVC |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Material: Core insolation: | PVC |
| Cable: | fine-strand, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅ 4.8 mm |
| Material: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving |
| Material: Color: | grey |
| Material: Cores: | 4 x 0.34 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 19 x 0.15 mm ∅ |
| Material: Length: | 15 m |
| Flammability: Contact carrier: | 94 HB |
| Flammability: Housing: | 94 V-2 |
| Flammability: Cable: | flame-resistant |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Ungarn |
| EAN: | 4050143037124 |
| Weight: | 0.06 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |