236191
V1-W-OR20M-POC
Female connector
Female cordset single-ended M12 A-coded 4-pin, TPE cable welding-bead resistant orangefa
| Number of pins: | 4 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | right angle |
| Threading 1: | M12 |
| Coding 1: | A-coded |
| Connection 2: | cable end |
| Operating voltage: | max. 250 V AC/DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529 |
| Standard conformity: Flammability: | IEC 60332-1-2 Flame-retardant as per ISO 14572 and ISO 6722 |
| Standard conformity: Halogen-free: | IEC 60754-2 |
| Standard conformity: Specification: | connector M12 x 1 : IEC 61076-2-101 |
| Ambient temperature: | Body: -40 ... 90 °C (-40 ... 194 °F) Cable, flexing: -15 ... 120 °C (5 ... 248 °F) for 20000 h -15 ... 150 °C (5 ... 302 °F) for 3000 h cable, fixed: -40 ... 120 °C (-40 ... 248°F) for 20000 h -40 ... 150 °C (-40 ... 302 °F) for 3000 h |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Degree of protection: | IP67 / IP68 / IP69 |
| Cable code: | Li 7Y-41X 4 x 0.34 |
| Material: Contacts: | CuZn |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | TPE resistant to welding bead formation |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Material: Core insulation: | ETFE |
| Cable: | according to IEC/EN 60228 (DIN VDE 0295) class 5 |
| Material: Sheath diameter: | 4.8 mm |
| Material: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 10 x cable diameter, fixed |
| Material: Color: | orange |
| Material: Number of cores: | 4 |
| Material: Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Material: Cores color: | Core 1: brown Core 2: white Core 3: blue Core 4: black |
| Material: Conductor construction: | 19 x 0.16 mm ∅ |
| Material: Length: | 20 m |
| Flammability: Contact carrier: | HB |
| Flammability: Housing: | V-2 |
| Flammability: Cable: | flame-resistant |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | HU |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |