217494
V3-WM-E2-BK10M-PUR-U
Female connector
Female cordset, M8, LED, 3-pin, PUR cablefa
| Number of pins: | 3 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | right angle |
| Threading 1: | M8 |
| Connection 2: | cable end |
| LED green: | Operating display |
| LED yellow: | Functional display NO contact |
| Operating voltage: | max. 24 V DC ± 15% |
| Operating current: | max. 3 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| UL approval: | cURus AWM 20549 AWM I/II A/B 80°C 300V FT2 (cable) |
| Ambient temperature: | cable, fixed: -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) cable, flexing: -20 ... 80 °C (-4 ... 176 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, transparent |
| Material: Cable: | PUR |
| Material: Slotted nut: | CuSn / Ni |
| Material: Core insolation: | PP |
| Cable: | extra-fine wire, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅ 4.3 mm |
| Material: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 5 x cable diameter, fixed |
| Material: Color: | black |
| Material: Cores: | 3 x 0.34 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 42 x 0.1 mm ∅ |
| Material: Length: | 10 m |
| Drag chain suitability: Drag chain cycles: | min. 5000000 |
| Drag chain suitability: Motion velocity: | max. 3.3 m/s |
| Drag chain suitability: Acceleration: | max. 5 m/s2 |
| Drag chain suitability: Torsional stress: | ± 180 °/m |
| Flammability: Contact carrier: | 94 V-2 |
| Flammability: Housing: | HB |
| Flammability: Cable: | FT2 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | HU |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |