63002013
RD800-MUCA-M12L
RD800-MUCA-M12L - Safety transponder
| Series: | RD800 |
| Application: | Individual use, Series use |
| Code type: | Unique code |
| SIL: | Up to 3, IEC 61508 |
| SILCL: | Up to 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | Up to and including e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 4,077 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 1.45E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | Up to and including 4, EN ISO 13849 |
| DC: | High |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Cross circuit protection |
| Pulse resistance: | 1,500 V |
| Usage category at DC 12: | Ue 24 V, Ie 0.25 A, EN 60947-5-1 |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -15 ... 10 % |
| Current consumption, max.: | 250 mA |
| Power consumption, max.: | 1 W |
| Nominal current, min.: | 0.5 mA |
| Overvoltage category: | III |
| Fuse, external: | 1 A |
| Fuse, internal: | 0.75 A polyfuse (O1 + O2 + O3) |
| Rated insulation voltage: | 32 V DC |
| Conventional thermal current, max.: | 0.25 A |
| Number of digital switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Current consumption, max.: | 5 mA |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching power, max.: | 6 W |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Output current, max.: | 250 mA |
| Test-pulse length, max.: | 0.3 ms |
| Capacitance, max. between an output and GND: | 200 nF |
| Capacitance, max. between two outputs: | 200 nF |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Type: | Digital switching output |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 100 mA |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | Signal output |
| Reaction time after removing the actuator, min.: | 80 ms |
| Reaction time after removing the actuator, max.: | 150 ms |
| Reaction time after shutdown, input, min.: | 7 ms |
| Reaction time after shutdown, input, max.: | 12 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal OUT, Connection with PLC, Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Plug outlet: | On left side |
| Length of connection cable, max.: | 50 m |
| Dimension (W x H x L): | 25 mm x 18 mm x 72 mm |
| Housing material: | Plastic, PA 66 |
| Net weight: | 57 g |
| Housing color: | Black |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Switching hysteresis, max.: | 2.4 mm |
| Assured cut-out distance (Sar), min.: | 16 mm |
| Assured cut-in distance (Sao), max.: | 10 mm |
| Nominal switch-off distance, max.: | 14 mm |
| Nominal operating distance, max.: | 12 mm |
| Distance between two systems (sensor, actuator), min.: | 50 mm |
| Repeatability, max.: | 1.2 mm |
| Screw tightening torque: | 0.8 ... 2 N·m |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 85 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Certifications: | c UL US, TÜV Süd |
| Test procedure for shock in accordance with standard: | EN 60068-2-27 |
| Test procedure for vibration in accordance with standard: | EN 60068-2-6 |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27272403 |
| eCl@ss 9.0: | 27272403 |
| ETIM 5.0: | EC001526 |
| ETIM 6.0: | EC001526 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Italien |
| EAN: | |
| Weight: | 0.14 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |