63000600
L100-P3C3-M20-SLM24
L100-P3C3-M20-SLM24 - Safety locking device
| Series: | L100 |
| Functions: | Locking device with guard interlocking according to ISO 14119, Auxiliary release, Integration in control circuits up to category 4 in accordance with EN ISO 13849-1, Mechanical guard interlocking (spring-force), Switch-on current reduction, adjustable |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| B10d: | 5,000,000 number of cycles |
| Usage category at DC 13: | Ue / Ie: 24 V / 6 A, 125 V / 1.1 A, 250 V / 0.4 A, EN 60947-5-1 |
| Usage category at AC 15: | Ue / Ie: 250 V / 6 A, 400 V / 4 A, 500 V / 1 A, EN 60947-5-1 |
| Contact allocation, actuator: | 1NC |
| Contact allocation, magnet: | 1NC + 1NO |
| Contact opening: | Force-fit |
| Magnet operating voltage: | 24 V DC, -10 ... 25 % |
| Short circuit protection, magnet: | 0.5 A, 24 V, type gG, IEC 60269-1 |
| Short circuit protection, safety circuit: | 500 V, 10 A, type aM, IEC 60269-1 |
| Contact protection: | Protective insulation O |
| Rated insulation voltage: | 400 V AC, 500 V DC |
| Conventional thermal current, max.: | 10 A |
| Switch-on time: | 100 % |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Number of cable entries: | 3 Piece(s) |
| Function: | Contact connection, Voltage supply |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Connection cross sections: | 1 x 0.34 mm² to 2 x 1.5 mm², wire |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 60.8 mm x 37.6 mm x 135 mm |
| Housing material: | Plastic, Glass fiber reinforced (PPS), self-extinguishing |
| Electrical contact material: | Silver alloy |
| Net weight: | 374 g |
| Housing color: | Black, Red |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Type of cable entry: | M20 x 1.5 |
| Switch type: | Interlock device with guard interlocking, ISO 14119 |
| Switching principle: | Slow-action contact |
| Approach actuation directions: | 1 x top, 4 x side (90°) |
| Approach speed: | 0.001 ... 0.5 m/s |
| Locking type: | Spring force |
| Locking actuation: | Spring |
| Locking force, max.: | 1,100 N |
| Mechanical life time: | 800,000 actuation cycles, IEC 60947-5-1 |
| Actuation frequency, max.: | 600 per hour, IEC 60947-5-1 |
| External actuator: | AC-AHxx, series, straight, angled, resilient, alignable |
| Extraction force, unlocked actuator: | 30 N |
| Recoil tolerance: | 4.5 mm |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 60 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 66 |
| Certifications: | IMQ, c UL US |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27272603 |
| eCl@ss 9.0: | 27272603 |
| ETIM 5.0: | EC002593 |
| ETIM 6.0: | EC002593 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Italien |
| EAN: | |
| Weight: | 0.41 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |