63000423
S420-OS-CB02M12-LW
S420-OS-CB02M12-LW - Safety hinge switch
Kontaktbestückung: OSSDs, Schleichkontakt; Anzahl Sicherheits-Schaltausgänge (OSSDs): 2 St.; Anschluss: Leitung mit Rundstecker, M12, Metall, 8 -polig, 200 mm, PVC; Abmessung: 76 mm x 31,5 mm x 126 mm; Werkstoff Gehäuse: Edelstahl, AISI 316L; Seite der Leitungseinführung: wandseitig; Schaltertyp: Verriegelungseinrichtung ohne Zuhaltung, ISO 14119; Schutzart: IP 67, IP 69K; Zulassungen: c UL US, TÜV Süd
| Series: | S400 |
| Functions: | Mechanical hinge with integrated safety switch, Integration in control circuits up to category 4 in accordance with EN ISO 13849-1, LED indicator, Locking device without guard interlocking according to EN ISO 14119 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| B10d: | 5,000,000 number of cycles |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Overvoltage protection |
| Usage category at DC 13: | Ue 24 V, Ie 2 A, EN 60947-5-1 |
| Usage category at AC 15: | Ue 24 V, Ie 2 A, EN 60947-5-1 |
| Contact allocation: | OSSDs |
| Short circuit protected: | 500 V, 2 A, type gG, IEC 60269-1 |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -15 ... 10 % |
| Rated insulation voltage: | 30 V AC, 36 V DC |
| Conventional thermal current, max.: | 2 A |
| Number of digital switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, typ.: | 5 mA |
| Current consumption, max.: | 5 mA |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Voltage type: | DC |
| Switchable load per OSSD, max.: | 6 V·A |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Type: | Digital switching output |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 0.1 mA |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Contact connection |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Sheathing material: | PVC |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 76 mm x 31.5 mm x 126 mm |
| Housing material: | Stainless steel, AISI 316L |
| Electrical contact material: | Silver alloy |
| Net weight: | 904 g |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Mounting thread, Mounting plate |
| Side of cable entry: | Wall side |
| Switch type: | Interlock device without guard interlocking, ISO 14119 |
| Switching principle: | Slow-action contact |
| Axial stress: | 2,000 N·m |
| Radial stress: | 2,000 N·m |
| Torsional stress: | 50 N·m |
| Mechanical life time: | 1,000,000 actuation cycles, IEC 6047-5-1 |
| Actuation frequency, max.: | 1,200 per hour, IEC 6047-5-1 |
| Internal actuator: | Safety switch in hinge, encapsulated |
| Actuating path (angle) with forced separation: | 4 N, From set switching point |
| Actuation angle, max.: | 180 ° |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Certifications: | c UL US, TÜV Süd |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27270609 |
| eCl@ss 9.0: | 27270609 |
| ETIM 5.0: | EC002591 |
| ETIM 6.0: | EC002591 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Italien |
| EAN: | |
| Weight: | 0.91 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |