63000408
S410-M1CB2-T
S410-M1CB2-T - Safety hinge switch
| Series: | S400 |
| Functions: | Locking device without guard interlocking according to EN ISO 14119, Integration in control circuits up to category 4 in accordance with EN ISO 13849-1, Mechanical hinge with integrated safety switch |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| B10d: | 2,000,000 number of cycles |
| Usage category at DC 13: | Ue 24 V, Ie 2 A, EN 60947-5-1 |
| Usage category at AC 15: | Ue 24 V, Ie 2 A, EN 60947-5-1 |
| Contact allocation: | 2NC + 1NO |
| Contact opening: | Force-fit |
| Short circuit protected: | 500 V, 2 A, type gG, IEC 60269-1 |
| Rated insulation voltage: | 30 V AC, 36 V DC |
| Conventional thermal current, max.: | 2 A |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Contact connection |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PVC |
| Number of conductors: | 7 -wire |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 79 mm x 22.5 mm x 100.6 mm |
| Housing material: | Metal, ZAMAK |
| Electrical contact material: | Silver alloy |
| Net weight: | 577 g |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Mounting plate |
| Side of cable entry: | From above (with left installation) |
| Switch type: | Interlock device without guard interlocking, ISO 14119 |
| Switching principle: | Snap-action contact |
| Axial stress: | 750 N·m |
| Radial stress: | 500 N·m |
| Torsional stress: | 12 N·m |
| Mechanical life time: | 1,000,000 actuation cycles, IEC 6047-5-1 |
| Actuation frequency, max.: | 1,200 per hour, IEC 6047-5-1 |
| Internal actuator: | Safety switch in hinge, encapsulated |
| Actuating path (angle) with forced separation: | 4 N, From set switching point |
| Actuation angle, max.: | 180 ° |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 80 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 69K, IP 67 |
| Certifications: | IMQ, c UL US, TÜV Süd |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27270609 |
| eCl@ss 9.0: | 27270609 |
| ETIM 5.0: | EC002591 |
| ETIM 6.0: | EC002591 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Italien |
| EAN: | |
| Weight: | 0.58 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |