549782
UMC-1600-S2
UMC-1600-S2 - Mirror column
| Series: | UMC |
| Contains: | Mounting kit for floor assembly |
| Suitable for: | COMPACTplus safety light curtains, MLC 500, MLC 300 safety light curtains, SOLID -4, -2 safety light curtains |
| Type, columns and mirrors: | Deflecting mirror column for safety light curtains |
| Functions: | Easy axial alignment, Adjustable, 3 directions, Automatic resetting after mechanical impacts with special spring elements, Continuous mirror surface for beam deflection of safety light curtains, Glass mirror in extruded aluminum profile |
| Dimension (W x H x L): | 160 mm x 1,660 mm x 149 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Net weight: | 6,930 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021, Black, RAL 9005 |
| Type of fastening: | Floor mounting, Mounting plate |
| Mechanical reset function: | Yes |
| Exterior mounting of accessories: | Rear |
| Mirror length: | 1,570 mm |
| Customs tariff number: | 76042990 |
| eCl@ss 8.0: | 27279207 |
| eCl@ss 9.0: | 27273605 |
| ETIM 5.0: | EC002467 |
| ETIM 6.0: | EC002467 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 9.60 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |