547813
MSI202
MSI202 - Safety control
SIL: 3, IEC 61508; Performance Level (PL): e, EN ISO 13849-1; Kategorie: 4, EN ISO 13849; Anzahl Meldeausgänge: 4 St.; Anzahl sichere Eingänge: 20 St., (bis SIL 3 / IEC 62061); Anzahl sichere Halbleiterausgänge: 4 St., (Kat. 4 / EN ISO 13849-1 / EN 954); Anzahl Masseschaltausgänge: 2 St.; Anzahl Taktausgänge: 2 St.; Anschluss: Federkraftklemme; Abmessung: 67,5 mm x 112 mm x 114,5 mm; Anzahl möglicher sicherer Erweiterungsmodule: 10 St.; Zulassungen: c UL US, TÜV Rheinland; Funktionen: frei konfigurierbares Sicherheits-Haupt-Modul, Überwachung aller sicherheitsgerichteter Funktionen in Maschinen und Anlagen, Übertragung von Diagnosedaten über Feldbusmodul MSI-FB (Option), Sicherheitsgerichtete Erweiterbarkeit mit zusätzlichen Eingangs-/Ausgangs-Modulen
| Series: | MSI 200 |
| Application: | Monitoring of safety functions |
| Number of safe I/Os: | 20 IN, 4 OUT |
| Functions: | Freely configurable safety main module, Monitoring of all safe functions in machines and systems, Safety-oriented expandability with additional input/output modules, Transfer of diagnostic data via MSI-FB fieldbus module (optional) |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 8,324 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 0.0000000137 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Protective circuit: | Overvoltage protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -15 ... 10 % |
| Current consumption (without load), max.: | 200 mA |
| Overvoltage category: | III |
| Diagnostics display: | 4 LEDs (green, red) |
| Reaction time, max.: | 30 ms |
| Nominal input voltage UN: | 24 V DC, -15 ... 10 %, (A1/A2) |
| Typ. current consumption at UN (A1/A2): | 110 mA |
| Bridging of voltage drops: | 20 ms |
| Number of safe inputs: | 20 Piece(s), (up to SIL 3 / IEC 62061) |
| Status indicator: | 20 LEDs (green) |
| Nominal voltage UN: | 24 V DC, (to ground A1/A2) |
| Typ. current consumption at UN: | 4 mA |
| Signal level at "0", max.: | 5 V |
| Signal level at "1", min.: | 11 V |
| Number of signal outputs: | 4 Piece(s) |
| Number of safe semiconductor outputs: | 4 Piece(s), (Cat. 4 / EN ISO 13849-1 / EN 954) |
| Number of ground-switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Number of cycle outputs: | 2 Piece(s) |
| Nominal voltage: | 24 V DC, -15 ... 10 %, (24 V / 0 V) |
| Status indicator: | 4 LEDs (green) |
| Limiting continuous current: | 2 A |
| Nominal voltage: | 24 V DC, (A1/A2) |
| Limiting continuous current: | 100 mA |
| Nominal voltage: | 24 V DC, (A1/A2) |
| Limiting continuous current: | 100 mA |
| Readiness delay: | 4,000 ms |
| Recovery time, restart, max.: | 5 ms |
| Type: | USB |
| Function: | Configuration via software |
| Number of connections: | 3 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Connection to device, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 40 -pin |
| Function: | Configuration interface |
| Type of connection: | USB |
| Connector type: | USB 2.0 Mini-A |
| Function: | Internal communication interface |
| Type of connection: | TBUS DIN rail |
| Connection cross sections: | 0.2 to 1.5 mm² |
| Dimension (W x H x L): | 67.5 mm x 112 mm x 114.5 mm |
| Housing material: | Plastic, Unreinforced polyamide PA |
| Net weight: | 430 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Number of possible safe extension modules: | 10 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -5 ... 45 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 20 (housing), IP 20 (terminals) |
| Certifications: | c UL US, TÜV Rheinland |
| Customs tariff number: | 85371091 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.41 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |