50127450
CR100M2/R2
CR100M2/R2 - Stationary bar code reader
| Series: | CR100 |
| Functions: | Output format selectable, Alignment mode, I/O, LED indicator, Multiple read / MultiScan, Reading gate control |
| Code types, readable: | 2/5 Interleaved, Codabar, Code 128, Code 39, Code 93, EAN 128, EAN Addendum, EAN/UPC |
| Scanning rate, typical: | 700 scans/s |
| Bar codes per reading gate, max. number: | 63 Piece(s) |
| Reading distance: | 20 ... 72 mm |
| Light source: | LED, Red |
| Modulus size: | 0.15 ... 0.5 mm |
| Reading method: | Line scanner |
| Scanning rate: | 700 scans/s |
| Beam deflection: | Via prism |
| Light beam exit: | Front |
| Supply voltage UB: | 4.9 ... 5.4 V, DC |
| Current consumption, max.: | 250 mA |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | RS 232 |
| Function: | Process |
| Type: | RS 232 |
| Function: | Service |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal IN, Data interface, Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Number of conductors: | 6 -wire |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 55 mm x 20 mm x 47 mm |
| Housing material: | Metal, Sheet metal plate shaped |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 200 g |
| Housing color: | Silver, Red |
| Type of fastening: | Fastening on back, Side mounting with thread |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 45 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 60 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 90 % |
| Degree of protection: | IP 40 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | cUR us |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | EN 55022, EN 55024, EN 61000-4-2, -3, -4, -6 |
| Customs tariff number: | 84719000 |
| eCl@ss 8.0: | 27280102 |
| eCl@ss 9.0: | 27280102 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 6.0: | EC002550 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | China |
| EAN: | |
| Weight: | 0.16 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |