TS522A
Temperature cable sensor with bolt-on sensor. TS-500KEKD06...../5M/3D/3G
Precise temperature measurement on machine surfaces. For applications in hazardous areas. Compact housing for installation where space is restricted. High precision across the entire temperature measurement range
| Measuring range: | -20...115 °C -4...239 °F |
| -20...115 °C: | -4...239 °F |
| Process connection: | bolt-on sensor 10 x 10 x 42 mm |
| Measuring element: | 1 x Pt 100; (to DIN EN 60751, class A) |
| Installation: | surface mount RTD for solid bodies |
| Protection class: | III |
| Measuring range: | -20...115 °C -4...239 °F |
| -20...115 °C: | -4...239 °F |
| Note on measuring range: | measuring range for non-ATEX applications: -20...150 °C / -4...302 °F |
| Accuracy [K]: | ± (0,15 K + 0,002 x |t|) |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | 13 / 39 |
| Protection: | IP 67 |
| ATEX marking: | II 3D Ex tc IIIC T135°C Dc X |
| MTTF [years]: | 19025.9 |
| Weight [g]: | 227.2 |
| Housing: | bolt-on sensor |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L) |
| Process connection: | bolt-on sensor 10 x 10 x 42 mm |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Cable: 5 m, silicone |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.23 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |