TM4599
Temperature sensor with process connection. TM-000KLER12-/US/
Hygienic and robust design. Particularly space-saving design. Safe sealing in the process. Adapters for all standard process connections
| Measuring range [°C]: | -50...140 |
| Process connection: | threaded connection G 1/2 sealing cone flush mountable |
| Special feature: | Gold-plated contacts |
| Measuring element: | 1 x Pt 100; (to DIN EN 60751, class A) |
| Media: | liquids and gases |
| Medium temperature [°C]: | < 100; (< 5 min: 150) |
| Pressure rating [bar]: | 16 |
| Protection class: | III |
| Measuring range [°C]: | -50...140 |
| Accuracy [K]: | ± (0,15 K + 0,002 x |t|) |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | 10 / 40; (for water (70 °C; 0,04 m/s)) |
| Ambient temperature [°C]: | -20...70 |
| Storage temperature [°C]: | -40...100 |
| Protection: | IP 69K; (in conjunction with a corresponding connector) |
| MTTF [years]: | 12683.9 |
| Weight [g]: | 126.5 |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L); PEEK |
| Materials (wetted parts): | stainless steel (1.4404 / 316L); PEEK |
| Tightening torque [Nm]: | 10 |
| Process connection: | threaded connection G 1/2 sealing cone flush mountable |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x M12; Contacts: gold-plated |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.13 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |