TA3597
Temperature transmitter. TA-000KLER12- /US
Hygienic and robust design. Particularly space-saving design. Safe sealing in the process. Adapters for all standard process connections
| Number of inputs and outputs: | Number of analogue outputs: 1 |
| Measuring range [°C]: | 0...100 |
| Process connection: | threaded connection G 1/2 sealing cone flush mountable |
| Special feature: | Gold-plated contacts |
| Measuring element: | 1 x Pt 100; (to DIN EN 60751, class A) |
| Media: | liquids and gases |
| Medium temperature [°C]: | < 100; (< 5 min: 150) |
| Pressure rating [bar]: | 16 |
| Operating voltage [V]: | 18...32 DC |
| Protection class: | III |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Number of inputs and outputs: | Number of analogue outputs: 1 |
| Total number of outputs: | 1 |
| Output signal: | analogue signal |
| Number of analogue outputs: | 1 |
| Analogue current output [mA]: | 4...20 |
| Measuring range [°C]: | 0...100 |
| Precision analogue output [K]: | ± (0,25 K + 0,002 x |t|) |
| Temperature coefficient [% of the span / 10 K]: | 0,1 |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | 10 / 40; (for water (70 °C; 0,04 m/s)) |
| Ambient temperature [°C]: | -20...70 |
| Storage temperature [°C]: | -40...85 |
| Protection: | IP 69K; (in conjunction with a corresponding connector) |
| EMC: | DIN EN 61000-6-2 DIN EN 61000-6-3 |
| Weight [g]: | 146.5 |
| Dimensions [mm]: | Ø 18 |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L); PEEK |
| Materials (wetted parts): | stainless steel (1.4404 / 316L); PEEK |
| Tightening torque [Nm]: | 10 |
| Process connection: | threaded connection G 1/2 sealing cone flush mountable |
| Surface characteristics Ra/Rz of the wetted parts: | Ra: < 0.8 |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x M12; Contacts: gold-plated |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.15 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |