SQ0500
Flow meter. SQR18DXBFPKG/US-100
For low flow rates. Suitable for water and aqueous solutions. Precise measurement of flow, consumption and medium temperature. Fast response time and high response sensitivity. Clearly visible LED display
| Number of inputs and outputs: | Number of digital outputs: 2; Number of analogue outputs: 1 |
| Process connection: | threaded connection G 1/8 |
| Measuring range [°C]: | 0...60 |
| Media: | water; hydrous media |
| Medium temperature [°C]: | 0...60 |
| Pressure rating [bar]: | 10 |
| Operating voltage [V]: | 19...30 DC; (according to EN 50178 SELV/PELV) |
| Current consumption [mA]: | < 110 |
| Protection class: | III |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Power-on delay time [s]: | 5 |
| Number of inputs and outputs: | Number of digital outputs: 2; Number of analogue outputs: 1 |
| Total number of outputs: | 2 |
| Output signal: | switching signal; analogue signal; pulse signal; (configurable) |
| Electrical design: | PNP |
| Number of digital outputs: | 2 |
| Output function: | normally open / normally closed; (parameterisable) |
| Max. voltage drop switching output DC [V]: | 2 |
| Permanent current rating of switching output DC [mA]: | 250; (per output) |
| Number of analogue outputs: | 1 |
| Analogue current output [mA]: | 4...20; (scalable) |
| Max. load [Ω]: | 500 |
| Pulse output: | consumed quantity meter |
| Short-circuit protection: | yes |
| Type of short-circuit protection: | pulsed |
| Short-circuit proof: | yes |
| Overload protection: | yes |
| Measuring range [ml/min]: | 1...200 |
| Display range [ml/min]: | 0...240 |
| Set point SP [ml/min]: | 6...200 |
| Reset point rP [ml/min]: | 1...195 |
| Analogue start point ASP [ml/min]: | 0...150 |
| Analogue end point AEP [ml/min]: | 50...200 |
| In steps of [ml/min]: | 1 |
| Measuring dynamics: | 1:200 |
| Pulse value: | 0.1...2000000000 ml |
| In steps of: | 0.1...1000000 ml |
| Pulse length [s]: | 0,0125...2 |
| Measuring range [°C]: | 0...60 |
| Display range [°C]: | 0...72 |
| Set point SP [°C]: | 1.8...60 |
| Reset point rP [°C]: | 0.3...58.5 |
| Analogue start point [°C]: | 0...45 |
| Analogue end point [°C]: | 15...60 |
| In steps of [°C]: | 0.1 |
| Accuracy (in the measuring range): | ± (15 % MW + 2 % MEW); (The values apply for the following conditions:; Application: water; Medium temperature: 20 °C; Ambient temperature: 22...28 °C; unit with mounted flow conditioner) |
| Repeatability: | ± 3% MW |
| Response time [s]: | 0.3; (dAP = 0; for rising flow; for falling flow) |
| Damping for the switching output dAP [s]: | 1...5 |
| Damping for the switching output dAP in steps [s]: | 0 - 0,2 - 0,4 - 0,6 - 0,8 - 1...5 |
| Parameter setting options: | Flow monitoring; quantity meter; Preset counter; Temperature monitoring |
| Ambient temperature [°C]: | 0...60 |
| Storage temperature [°C]: | -25...85 |
| Protection: | IP 65 |
| EMC: | EN 61000-4-2 ESD 4 kV CD / 8 kV AD EN 61000-4-3 HF radiated 10 V/m EN 61000-4-4 Burst 2 kV EN 61000-4-6 HF conducted 10 V |
| EN 61000-4-2 ESD: | 4 kV CD / 8 kV AD |
| EN 61000-4-3 HF radiated: | 10 V/m |
| EN 61000-4-4 Burst: | 2 kV |
| EN 61000-4-6 HF conducted: | 10 V |
| Shock resistance: | DIN IEC 68-2-27 30 g (11 ms) |
| DIN IEC 68-2-27: | 30 g (11 ms) |
| Vibration resistance: | DIN IEC 68-2-6 5 g (55...2000 Hz) |
| DIN IEC 68-2-6: | 5 g (55...2000 Hz) |
| MTTF [years]: | 231 |
| Weight [g]: | 453 |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L); PC; PBT-GF20; POM; NBR |
| Materials (wetted parts): | stainless steel (1.4404 / 316L); FKM |
| Process connection: | threaded connection G 1/8 |
| Display: | Display unit 3 x LED, green (ml/min, ml, °C) function 2 x LED, yellow switching status 2 x LED, yellow measured values alphanumeric display, 4-digit programming alphanumeric display, 4-digit |
| Display unit: | 3 x LED, green (ml/min, ml, °C) |
| function: | 2 x LED, yellow |
| switching status: | 2 x LED, yellow |
| measured values: | alphanumeric display, 4-digit |
| programming: | alphanumeric display, 4-digit |
| Remarks: | MW = measured value MEW = Final value of the measuring range Pressure drop without flow conditioner: max. 5 mbar. Pressure drop with flow conditioner: max. 23 mbar. |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x M12 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.45 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |