SM0510
Magnetic-inductive flow meter. SMR21XGXFRKG/US
Precise measurement of flow, consumption and medium temperature. High accuracy, repeatability and measurement dynamics. For use in water cooling circuits. With switching output, analogue output and pulse output. Clearly visible 4-digit LED display
| Number of inputs and outputs: | Number of digital outputs: 2; Number of analogue outputs: 1 |
| Process connection: | threaded connection G 2 DN50 flat seal |
| Measuring range [°C]: | -20...80 |
| Special feature: | Gold-plated contacts |
| Application: | totaliser function; empty pipe detection; for industrial applications |
| Installation: | connection to pipe by means of an adapter |
| Media: | conductive liquids; water; hydrous media |
| Note on media: | conductivity: ≥ 20 µS/cm viscosity: < 70 mm²/s (40 °C) |
| Medium temperature [°C]: | -10...70 |
| Pressure rating [bar]: | 16 |
| Pressure rating [Mpa]: | 1.6 |
| Operating voltage [V]: | 18...32 DC; (according to EN 50178 SELV/PELV) |
| Current consumption [mA]: | < 150 |
| Protection class: | III |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Power-on delay time [s]: | 5 |
| Number of inputs and outputs: | Number of digital outputs: 2; Number of analogue outputs: 1 |
| Inputs: | counter reset |
| Total number of outputs: | 2 |
| Output signal: | switching signal; analogue signal; pulse signal; frequency signal; IO-Link; (configurable) |
| Electrical design: | PNP/NPN |
| Number of digital outputs: | 2 |
| Output function: | normally open / normally closed; (parameterisable) |
| Max. voltage drop switching output DC [V]: | 2 |
| Permanent current rating of switching output DC [mA]: | 250; (per output) |
| Number of analogue outputs: | 1 |
| Analogue current output [mA]: | 4...20; (scalable) |
| Max. load [Ω]: | 500 |
| Analogue voltage output [V]: | 0...10; (scalable) |
| Min. load resistance [Ω]: | 2000 |
| Pulse output: | flow rate meter |
| Short-circuit protection: | yes |
| Type of short-circuit protection: | pulsed |
| Overload protection: | yes |
| Frequency of the output [Hz]: | 0.1...10000 |
| Measuring range: | 5...900 l/min 0.3...54 m³/h |
| 5...900 l/min: | 0.3...54 m³/h |
| Display range: | -920...920 l/min -55.2...55.2 m³/h |
| -920...920 l/min: | -55.2...55.2 m³/h |
| Resolution: | 1 l/min 0.05 m³/h |
| 1 l/min: | 0.05 m³/h |
| Set point SP: | 10...900 l/min 0.55...54 m³/h |
| 10...900 l/min: | 0.55...54 m³/h |
| Reset point rP: | 5...896 l/min 0.3...53.75 m³/h |
| 5...896 l/min: | 0.3...53.75 m³/h |
| Analogue start point ASP: | 0...720 l/min 0...43.2 m³/h |
| 0...720 l/min: | 0...43.2 m³/h |
| Analogue end point AEP: | 180...900 l/min 10.8...54 m³/h |
| 180...900 l/min: | 10.8...54 m³/h |
| Low flow cut-off LFC: | < 15 l/min < 0.9 m³/h |
| < 15 l/min: | < 0.9 m³/h |
| In steps of: | 1 l/min 0.05 m³/h |
| 1 l/min: | 0.05 m³/h |
| Measuring dynamics: | 1:180 |
| Pulse value: | 0.1 l...600 x 10³ m³ |
| In steps of: | 0.1 l |
| Pulse length [s]: | 0,003...2 |
| Measuring range [°C]: | -20...80 |
| Display range [°C]: | -40...100 |
| Resolution [°C]: | 0.2 |
| Set point SP [°C]: | -19.2...80 |
| Reset point rP [°C]: | -19.6...79.6 |
| Analogue start point [°C]: | -20...60 |
| Analogue end point [°C]: | 0...80 |
| In steps of [°C]: | 0.2 |
| Accuracy (in the measuring range): | ± (0,8 % MW + 0,5 % MEW) |
| Repeatability: | ± 0,2% MEW |
| Temperature drift: | ± 0,0333 °C / K |
| Accuracy [K]: | ± 1 (bei 25 °C, Q > 15 l/min) |
| Response time [s]: | 0.35; (dAP = 0) |
| Delay time programmable dS, dr [s]: | 0...50 |
| Damping for the switching output dAP [s]: | 0...5 |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | T09 = 3 (Q > 15 l/min) |
| Parameter setting options: | Flow monitoring; quantity meter; Preset counter; Temperature monitoring; hysteresis / window; normally open / normally closed; switching logic; current/voltage/frequency/pulse output; start-up delay; display can be deactivated; Display unit; empty pipe detection |
| Communication interface: | IO-Link |
| Transmission type: | COM2 (38,4 kBaud) |
| IO-Link revision: | 1.1 |
| SDCI standard: | IEC 61131-9 CDV |
| IO-Link device ID: | 509 d / 00 01 FD h |
| Profiles: | Smart Sensor: Process Data Variable; Device Identification |
| SIO mode: | yes |
| Required master port type: | A |
| Process data analogue: | 3 |
| Process data binary: | 2 |
| Min. process cycle time [ms]: | 5 |
| Ambient temperature [°C]: | -10...60 |
| Storage temperature [°C]: | -25...80 |
| Protection: | IP 65; IP 67 |
| EMC: | DIN EN 61000-4-2 ESD 4 kV CD / 8 kV AD DIN EN 61000-4-3 HF radiated 10 V/m DIN EN 61000-4-4 Burst 2 kV DIN EN 61000-4-5 Surge 1 kV DIN EN 61000-4-6 HF conducted 10 V |
| DIN EN 61000-4-2 ESD: | 4 kV CD / 8 kV AD |
| DIN EN 61000-4-3 HF radiated: | 10 V/m |
| DIN EN 61000-4-4 Burst: | 2 kV |
| DIN EN 61000-4-5 Surge: | 1 kV |
| DIN EN 61000-4-6 HF conducted: | 10 V |
| Shock resistance: | DIN EN 60068-2-27 20 g (11 ms) |
| DIN EN 60068-2-27: | 20 g (11 ms) |
| Vibration resistance: | DIN EN 60068-2-6 5 g (10...2000 Hz) |
| DIN EN 60068-2-6: | 5 g (10...2000 Hz) |
| MTTF [years]: | 77.9 |
| Pressure Equipment Directive: | Sound engineering practice; can be used for group 2 fluids; group 1 fluids on request |
| Weight [K40]: | 3212 |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L); stainless steel (1.4571/316Ti ); PC; FKM; PBT-GF20; TPE-U |
| Materials (wetted parts): | stainless steel (1.4404 / 316L); stainless steel (1.4571/316Ti ); PEEK; Centellen; FKM |
| Process connection: | threaded connection G 2 DN50 flat seal |
| Display: | Display unit 6 x LED, green (l/min, m³/h, l, m³, 10³, °C) switching status 2 x LED, yellow measured values alphanumeric display, 4-digit programming alphanumeric display, 4-digit |
| Display unit: | 6 x LED, green (l/min, m³/h, l, m³, 10³, °C) |
| switching status: | 2 x LED, yellow |
| measured values: | alphanumeric display, 4-digit |
| programming: | alphanumeric display, 4-digit |
| Accessories (supplied): | sealings: 2, Centellen Label |
| Remarks: | MW = measured value MEW = Final value of the measuring range |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x M12; Contacts: gold-plated |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 3.21 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |